Faculty Awards Archive

Faculty of Science Distinguished Research Professorship

Recipients 1980s

Date Recipient Department
1987 J.D. Landstreet Astronomy
1987 V.P. Snaith Mathematics
1987 D.B. Walden Plant Sciences
1988 R.J. Puddephatt Chemistry
1988 R.F. Mereu Geophysics
1989 B.G. Atkinson Zoology
1989 F.J. Longstaffe Geology

Recipients 1990s

Date Recipient Department
1990 J.M. Marlborough Astronomy
1990 G.M. Kidder Zoology
1991 W.J. Meath Chemistry
1991 R.B. Podesta Zoology
1992 S. Caveney Zoology
1992 P.J. Schultz Physics
1993 N.P.A. Huner Plant Sciences
1993 J.F. Jardine Mathematics
1994 H. Jüngensen Computer Science
1995 W.K. Hocking Physics
1995 A.C. Weedon Chemistry
1996 G.M. Bancroft Chemistry
1997 V.W. Elias Applied Mathematics
1998 X. Wu Computer Science
1999 R.M. Corless Applied Mathematics

Recipients 2000s

Date Recipient Department
2000 C.D Ankney Zoology
2001 N.O. Petersen Chemistry
2001 H.W. Nesbitt Earth Sciences
2002 P.R. Norton Chemistry
2002 S. Watt Computer Science
2003 S.M. Singh Biology
2003 J.P. Guthrie Chemistry
2004 D.W. Shoesmith Chemistry
2004 J. Mináč Mathematics
2005 V.A. Miransky Applied Mathematics
2005 T.K. Sham Chemistry
2006 M.A. Lachance Biology
2007 J.S. Millar Biology
2007 J.D. Christensen Mathematics
2008 R. Lipson Chemistry
2009 M. Karttunen Applied Mathematics

Recipients 2010s

Date Recipient Department
2010 H.-B. Kraatz Chemistry
2011 Xingfu Zou Applied Mathematics
2012 Chris Guglielmo Biology
2013 Peter Brown Physics & Astronomy
2013 Irena Creed Biology
2014 Blaine Chronik Physics & Astronomy
2014 Charles Ling Computer Science
2014 Yuri Boykov Computer Science
2014 Zhifeng Ding Chemistry
2015 Charles Trick Biology
2015 Clara Wren Chemistry
2016 Lars Konermann Chemistry
2016 Charles Ling Chemistry
2017 Paul Ragogna Chemistry

The Florence Bucke Science Prize

Recipients 1980s

Date Recipient Department
1983 G.M. Bancroft Chemistry
1984 J.P. Guthrie Chemistry
1985 R.J. Puddephatt Chemistry
1986 R. Kerrich Geology
1987 V.P. Snaith Mathematics
1988 R.M. Kane Mathematics
1989 N.P.A Huner Plant Sciences

Recipients 1990s

Date Recipient Department
1990 F.J. Longstaffe Geology
1991 J.F. Jardine Mathematics
1992 D.G.C. McKeon Applied Mathematics
1993 A.C. Weedon Chemistry
1994 T.K. Sham Chemistry
1995 M-A. Lachance Plant Sciences
1996 D.G. Leaist Chemistry
1997 A.G. Plint Earth Sciences
1998 W.K. Hocking Physics & Astronomy
1999 H.M.P. Coucman Physics & Astronomy

Recipients 2000s

Date Recipient Department
2000 R.H. Lipson Chemistry
2001 R.A. Secco Earth Sciences
2002 L. Kari Computer Science
2003 R.J. Sica Physics & Astronomy
2004 K.M. Baines Chemistry
2005 Y. Huang Chemistry
2006 P.G. Brown Physics & Astronomy
2007 L.M. Wahl Applied Mathematics
2008 Y. Boykov Computer Science
2009 H-B. Kraatz Chemistry

Recipients 2010s

Date Recipient Department
2010 Daniel Christensen Mathematics
2011 Lars Konermann Chemistry
2012 Bryan Neff Biology
2013 John Corrigan Chemistry
2014 Pauline Barmby Physics & Astronomy
2015 Gordon Osinski Earth Sciences
2016 Viktor Staroverov Chemistry
2017 Elizabeth Gillies Chemistry

Faculty of Science Award of Excellence Undergraduate Teaching

Recipients 1990s

Date Recipient Department
1996 A. Downing Computer Science
1996 C.J. Trick Plant Sciences
1997 J.P. Wiebe Zoology
1997 M. Zamir Applied Mathematics
1998 R.M. Corless Applied Mathematics
1998 T.H. Wonnacott Statistical & Actuarial Sciences
1999 S.R. Hicock Earth Sciences
1999 R. Bailey Zoology

Recipients 2000s

Date Recipient Department
2000 L. Kari Computer Science
2000 N.D. MacRae Earth Sciences
2001 R.A. Cook Biochemistry
2001 D.G. Leaist Chemistry
2002 S.M. Macfie Plant Sciences
2002 T. Stavraky Physiology
2003 G.M. Kelly Biology
2003 K. Griffiths Chemistry
2004 R.N. Bryan Mathematics
2005 L. Konermann Chemistry
2005 F.P.A Cass Mathematics
2006 R.L. Dean Biology
2007 S. Kopp Statistical & Actuarial Sciences
2008 B. Chronik Physics & Astronomy
2008 J. Corrigan Chemistry
2009 G. Sinnamon Mathematics
2009 C. Tsujita Earth Sciences

Recipients 2010s

Date Recipient Department
2010 C.E. Jones Physics & Astronomy
2010 J. Jin Earth Sciences
2011 L. Wahl Applied Mathematics
2011 F. Lee Chemistry
2012 Robert Hudson Chemistry
2013 NONE
2014 Jenna Buttler Computer Science
2015 Guy Plint Earth Sciences
2015 Bethany White Statistical & Actuarial Sciences
2016 Jan Cami Physics & Astronomy

Faculty of Science Award of Excellence for Outreach and Recruitment

Recipients

Date Recipient Department
1999 Patrick W. Whippey Physics and Astronomy
2000 Cameron Tsujita Earth Sciences
2001 Tom Haffie Biology
2002 Stephen R. Hicock Earth Sciences
2003 Sandra Zakaria-Holtslag Chemistry
2004 Mike Katchabaw Computer Science
2005 John F. Corrigan Chemistry
2006 Katharine A. Hill Biology
2007 Laura K. Reid Computer Science
2008 Jeremy McNeil Biology
2009 Maia Hoeberechts Computer Science
2010 The Astronomy Group Physics & Astronomy
2011 Bruce Richards Computer Science
2012 NONE
2013 Alyssa Gilbert CPSX
2014 NONE
2015 Hristo Sendov Statistical & Actuarial Sciences
2016 NONE

Faculty of Science Award of Excellence in Graduate Student Mentoring

Recipients

Year Recipient Department
2009 Matt Davison Applied Mathematics and Statistical & Actuarial Sciences
2010 David Shoesmith Chemistry
2011 Fred Longstaffe Earth Sciences
2012 Yining Huang Chemistry
2013 Jeremy McNeil Biology
2014 Michael Kerr Chemistry
2015 Mashoud Khalkhali Mathematics
2016 Clara Wren Chemistry

Faculty of Science Graduate Student Teaching Award

Recipients 2015-2016

Recipient Department
Steven Thornton Applied Mathematics
Anirban Banerjee Biology
Tyler Cuthbert Chemistry
Nilesh Khiste Computer Science
Derek Kouhi Earth Sciences
Marina Palaisti Mathematics
Matt Shannon Physics & Astronomy
Jingjia Chu Statistical & Actuarial Sciences

Faculty of Science Staff Award of Excellence

Recipients

Year Recipient Department
2008 Clara Buma Physics and Astronomy
2008 Jennifer Dungavell Statistical and Actuarial sciences
2009 Vicky Lightfoot Biology
2009 Maria Schell Earth Sciences
2010 Sherri Waring Biology
2010 Brian Dalrymple Physics and Astronomy
2011 Stefani Tichbourne Biology
2011 Ron Maslen Chemistry
2012 Brenda Beretta Biology
2012 Kim Law Earth Sciences
2013 Dan Lajoie Biology
2013 Karen Assatourians Earth Sciences
2013 Henry Leparskas Physics & Astronomy
2014 Jon Jacobs Earth Sciences
2015 Sandra Zakaria-Holtslag Chemistry
2015 Claire Mortera Earth Sciences
2016 Paula Luchak Dean's Office
2016 Winona Gadapati Biology